Usunięcie plam z oleju z kostki brukowej nie należy do prostych zadań, a wręcz do czasochłonnych. Istotne jest rozpoznanie materiału, ale i sposób zajścia sytuacji związanej z zabrudzeniem kostki brukowej.
Kostka brukowa jest odporna na wiele działań ze strony warunków atmosferycznych, jak i dużych obciążeń typu pojazdy osobowe, dostawcze, czy ciężarówki. Wiele osób decyduje się na kostkę brukową z powyższych zalet, ale również dlatego, że na rynku jest dostępna szeroka gama produktów, w dowolnych kształtach czy kolorach.
W jaki sposób dochodzi najczęściej do zabrudzeń kostki brukowej?
Zwykle to kwestia przypadku. Grill w weekend i tłuszcz na kostce to bardzo częste sytuacje, bądź awaria auta i rozlanie się oleju. One samoistnie nie znikną, należy przeprowadzić skutecznie usuwanie plam oleju z kostki brukowej.
Usunięcie oleju z kostki – skomplikowany zabieg
Zadanie usunięcia plam oleistych należy ocenić jako mocno skomplikowane, wymagające wprawy, ale i cierpliwości. Utrudnieniem w samym działaniu jest chłonność podłoża. Występują różne przypadki poziomu trudności usuwania, lecz czasami należy również to przeprowadzić wieloetapowo. Taka sytuacja zdarza się gdy powierzchnia jest zbyt chłonna, a dany rodzaj tłuszczu idealnie przesiąka w nią, aż do spodu. To, że plama nie jest już widoczna na wierzchu, to nie oznacza końca całego zabiegu poprawy stanu kostki. W większości przypadków plama „wychodzi” na wierzch w przeciągu kilku dni. Powodem tego jest usunięcie, ale jedynie wierzchniej warstwy. Niekiedy trzeba powtórzyć cały proces usuwania plam z oleju 3-4 krotnie, aby pozbyć się problemu raz na zawsze. Zanim zostanie podjęta decyzja o wyborze konkretnego preparatu, ale przede wszystkim zanim zostanie wybrana metoda „jak usunąć plamy oleju z kostki” to warto przyjrzeć się chłonności podłoża. Kostki granitowe, szkliwione, bądź zaimpregnowane są mało nasiąkliwe, zaś kostki czy płyty betonowe kostki i płyty betonowe są wysoce nasiąkliwe.
Domowy sposób na usunięcie oleju z kostki
Najbezpieczniejszą formą dla osób nie zajmujących się czyszczeniem kostki na co dzień będzie wybranie dedykowanego preparatu do usuwania oleju z kostki. Na opakowaniu jest wskazana instrukcja użycia oraz rodzaje powierzchni na jakich dany środek może zostać użyty.
Wiek i rodzaj zabrudzeń – Jak i czym usunąć plamy oleju z kostki brukowej?
Istotą w skutecznym działaniu z zabrudzeniami jest rozpoznanie rodzaju oraz zdefiniowanie wieku danego zabrudzenia. W sytuacji, gdy w danym momencie nastąpi rozlanie oleju liczy się szybka reakcja. Najlepiej zasypać dane miejsce sorbentem, bądź piaskiem, dzięki sypkości tych materiałów większość oleju wsiąknie w nie, a nie w dane podłoże. Po zebraniu „brudnego materiału” można przystąpić do czyszczenia i mycia kostki brukowej. Rozpoznanie rodzaju zabrudzeń jest jednak o tyle istotne, że pomoże dobrać odpowiednie preparaty do usunięcia oleistych plam z kostki. Zwykle na prywatnych posiadłościach jest to w miarę proste do rozpoznania. Zwykle na tarasie plamy pochodzą od tłuszczu z potraw np. z grilla, na podjeździe czy w garażu można spodziewać się pozostałości po oleju silnikowym, hydraulicznym lub plam ropopochodnych itp. Niezbyt wielkie plamy można usunąć domowymi sposobami, jednakże rozlanie się oleju z miski olejowej auta to już jest istotny problem, który wymaga mocniejszej chemii.
Domowy sposób na usunięcie plam oleju z kostki – niezbędnik
Decyzja o próbie usunięcia plam z oleju domowym sposobem to również przygotowanie niezbędnych akcesoriów wspomagających usuwanie plam oleju:
- myjka ciśnieniowa gorącowodna,
- preparat do usuwania plam oleju przystosowanych do danego podłoża,
- opryskiwacz,
- wałek,
- pędzel,
- twarda szczotka.
Mycie ciśnieniowe – jak wyczyścić kostkę brukową z plam oleju?
Kluczową kwestią w usuwaniu plam z oleju jest gorąca woda. Rąk ubrudzonych w oleju, bądź utłuszczonych naczyń nie ma możliwości umycia zimną wodą – ta sama zasada jest przy usuwaniu plam oleju z kostki brukowej. Profesjonalne firmy jak Wash Wash posiadają specjalne podgrzewacze wody, które umożliwiają osiągnięcie wyższej temperatury wody. Specjalistyczny sprzęt daje możliwość osiągnięcia bardzo wysokiego ciśnienia, jednak niezbędny jest odpowiednio wykwalifikowany pracownik oraz wiedza na temat urządzeń.
Wybór chemii – co pomoże usunąć olej z kostki?
Najpierw nanosimy preparat do usuwania oleju z kostki brukowej przy użyciu opryskiwacza lub pędzla. Czemu nie po umyciu całej powierzchni? Ponieważ plamy są lepiej widoczne, a chemia nie rozwadnia się od wody, dzięki temu ma skuteczniejsze działanie. Środek do usuwania oleju z kostki to zwykle preparat zasadowy, który jest dostępny w postaci płyny lub pasty. Etykiety nie są bez znaczenia, warto z nimi się zapoznać i używać w stężeniu wskazanym przez producenta. Należy ubrać również odzież ochronną. Po upłynięciu zalecanego czasu można użyć szczotki o twardym włosiu, by podbić działanie produktu chemicznego. Kolejny krok jest to płukanie kostki gorącą wodą. Warto wykonać pracę na takim obszarze, by móc zdążyć spłukać chemię we właściwym czasie, w innym przypadku można trwale uszkodzić kostkę. Po wyschnięciu powierzchni należy sprawdzić, czy udało się pozbyć plam, jeśli nie to należy powtórzyć cały zabieg ponownie.
Impregnacja – zapobieganie plam oleju na kostce brukowej
Kostkę brukową można chronić przed plamami z oleju, czy innego tłuszczu. Dzięki impregnacji powierzchni można zapobiec wsiąkaniu oleju w głąb kostki, co przy szybkiej reakcji umożliwi posiadanie czystej kostki nawet do kilku lat, w zależności od użytego środka. Jak usunąć olej z impregnowanej powierzchni? Wystarczy intensywnie spłukać wodą oraz należycie szybko. Dodatkowo impregnacja kostki brukowej blokuje promienie UV, dzięki temu kostka nie blaknie oraz nie zmienia kolorów. Na rynku dostępne są również produkty, które są z efektem tzw. „mokrej kostki”.
Domowy sposób czy profesjonalna firma – mycie ciśnieniowe kostki z plam
Powyżej zostały przedstawione sposoby dostępne na rynku do domowego usuwania plam. Jednak warto zastanowić się nad profesjonalną firmą, która na co dzień ma styczność z plamami oleju oraz czyszczeniem kostki. Nieprawidłowe (choćby przez przypadek) użycie produktów chemicznych, bez ubrań ochronnych i profesjonalnego sprzętu może być niebezpieczne dla użytkownika, jak i dla kostki brukowej. Zakup oraz ułożenie nowej kostki to nie jest niska kwota, także warto pozostawić działania firmie Wash Wash, które zrealizuje usuwanie plam, czy czyszczenie kostki brukowej w moment, dzięki temu można oszczędzić czas, zdrowie i kostkę.